מחקלאות לאגרוטק: קבוצת שאן מובילה חדשנות בעמק

חדשנות היא מנוע הצמיחה המוביל אנשים וארגונים להתפתח, לצמוח ולהשתפר. עמק בית שאן, המתבסס על פרנסה מחקלאות קרקע ומים ומתעשייה יצרנית, אינו קופא על שמריו ומצטרף למגמות הקדמה והחדשנות העולמיות באמצעות מרכז החדשנות Innovalley שהקימה קבוצת שאן

עמק בית שאן כולו הוא חממה המצמיחה לא רק חקלאות ותעשיה מובילות אלא גם הון אנושי שצועד לעבר העתיד. כחלק ממגמה זו, פתחה קבוצת שאן במהלכים חסרי תקדים לקידום החדשנות בעמק והקימה את מרכז החדשנות Innovalley, באמצעותו מקדמת הקבוצה רעיונות ופיתוחים חדשים בתחומי החקלאות והתעשייה הקיימים בעמק ומחוצה לו ופועלת לגיוס תקציבים. אט אט, צומח העמק ומתחדש: מחקלאות לאגרוטק, ממדגה לאקווטק ומתעשייה להייטק.

למה לנו חדשנות?

השינויים המתרחשים כיום בעולם הם רק ההוכחה למה שכבר כולם יודעים: גוף שאינו שוקד על חדשנות – קמל. בעוד שרוב הדור הצעיר של בני העמק לא מביע יותר עניין בעבודות המסורתיות, רעיונות חדשים צצים ועולים מהשטח אל חברי ההנהלה ומחייבים שינוי תודעתי כולל, ראייה לטווח ארוך ומציאת פתרונות יישומיים שיקדמו את הכוחות הקיימים צעד אחד קדימה. מצב זה, הוביל את מקבלי ההחלטות לחפש גוף שיספק פתרונות בשלושה תחומים מרכזיים: יצירת חדשנות והנגשתה למפעלים ולענפי החקלאות בעמק, הקמת מיזמים שמתאימים לאזור ויצירת מקומות עבודה חדשים.

עמק בית שאן משופע באימפריות תעשייתיות וחקלאיות עם קבלות מוכחות של הצלחה. הרצון לשמר את הקיים שעובד ומצליח, לצד הכנסת הקידמה והחדשנות, הוביל להחלטה להתמקד בחדשנות שתתמוך בפיתוח הידע והתשומות שכבר קיימים בעמק ולהציג את פעילותם כלפי חוץ, באופן שיאפשר השגת אפיקי מימון נוספים.

Innovalley: מפתחים חדשנות בעמק

Innovalley הוא מרכז חדשנות לתעשייה, חקלאות קרקע, חקלאות מים ואקלים בעמק. מטרתו, להביא חדשנות ויזמות לעמק ולאזור ולפתח מנועי צמיחה חדשים המתבססים על הקיים בעמק ועל אפשרויות ההתפתחות שלו לאפיקים חדשים. המרכז מהווה חממה לצמיחה והשתלבות של חברות סטארט-אפ חדשות ולפיתוח רעיונות חדשים לקידום התעשייה והחקלאות בעמק.

מרכז Innovalley עובד לפי מודל חדשני שלא קיים היום בארץ וכולל ליווי של הפרוייקט מהרגע הראשון ולכל אורך הדרך, עם התמחות ייחודית בקבלת סיוע ומענקי מדינה. הצוות המקצועי, שמגיע מתחומי התעשייה והפיתוח ומכיר היטב כיצד פועלת המערכת, הוא שותף לתהליך כולו, משלב הדיונים ועד לכתיבת הבקשות למענקים והגשתן בפועל. גם לאחר קבלת המענק, הצוות ממשיך ללוות את הארגון על-ידי עזרה בכתיבת דוחות, מיתוג ושיווק. צוות המרכז זמין לכל שאלה ומאפשר לארגון לעסוק בענייניו השוטפים, לצד קידום והתפתחות.

העמק כבר מתחדש

פרויקטים של חדשנות בעמק, בליווי  מרכז החדשנות Innovalley, כבר קורמים עור וגידים בשטח. אחד מהפרויקטים היותר מקוריים ויצירתיים שמלווה מרכז החדשנות, הוא פרויקט יצירת קמח מגפת זיתים – פיתוח חדשני ברמה עולמית שעתיד להשפיע ישירות על ענף הזיתים בעמק, בארץ ובעולם. הודות לפעילותו של המרכז, זוכה הפרוייקט לעניין רב ולמענקי סיוע מהמדינה. עוד בתחום חקלאות הקרקע, מתגבשת כעת תוכנית ייחודית לפיתוח תוצרי התמר, באמצעות מזקקת אלכוהול המופק מתמרים.

בתחום חקלאות המים, אמונה Innovalley על מיזם STARTFISH, המאגד תחתיו כמה חברות שעוסקות בפיתוח ענף המדגה באמצעות שיטות גידול מתקדמות לשמירה על בריאות הדג, הארכת חיי מדף ושימוש במזון בר-קיימא. אחד מהפרויקטים המתגבשים כעת בשטח עוסק בגידול דגי סלמון במתקנים תעשייתיים, כאן אצלנו בעמק.

בתחום התעשייה, מסייעת Innovalley למפעלים בקידום הטמעת טכנולוגיות חדשות של אוטומציה ומחשוב קוויי יצור, כמו אלו המיושמות בימים אלה במפעל 'עוף טוב'. את חברת 'דשן הצפון', המפתחת דשן חקלאי מתקדם שמעלה את התפוקות החקלאיות, חוסך בעלויות ומקדם מודעות סביבתית, מלווה Innovalley מתחילת הדרך, החל מהחיבור עם הרשות לחדשנות, דרך אפיון הצרכים וליווי בהגשת מענקי סיוע ועד לזכייה במענק משמעותי מהמדינה להמשך מחקר ופיתוח במפעל.

ההזדמנות ליצירת חדשנות והתפתחות בעמק, שיצרה קבוצת שאן באמצעות מרכז Innovalley, מאפשרת לפרויקטים נוספים של חדשנות לעלות ולהתפתח ולהוביל את העמק ותושביו לעבר עתיד מבטיח ומקומות עבודה חדשים.