עם הפנים קדימה: מסכמים שנה ומתכננים את 2021 בכל החברות של קבוצת שאן

בונים, מתכננים ומפתחים – איגדנו עבורכם את הסיכומים השנתיים והתכנונים הצפויים של חברות קבוצת שאן

שנת 2020 הייתה שנה מאתגרת, שחייבה את כל החברות של קבוצת שאן להיערך להמשך פעילות, לצד התמודדות עם מגבלות והנחיות חדשות. יש מי שעבורם הייתה זו שנה של שינוי נהלי עבודה וחיפוש אחר דרכי פעולה נוספות ויש מי שעבורם נוצרו עוד הזדמנויות, דווקא בתקופה זו. כעת, עם תחילתה של שנת 2021, תוכניות חדשות כבר מיושמות בשטח ועתידות להוביל את חברות הקבוצה להישגים מרשימים.

פיתוח שאן

בשנת 2020 המשיכו מרבית העסקים ושירותי התשתית והבינוי של אזור התעשייה בעבודתם החיונית. לצד ההקפדה היתרה על בריאות העובדים והלקוחות, והתאמת החברה למצבים המשתנים, ניסו ב'פיתוח שאן' לסייע עד כמה שניתן ללקוחות ולספקים שנקלעו למצוקות תזרימיות בשל המצב במשק.

בשנת 2021 צפויות חברות הנדל"ן של 'פיתוח שאן' לקדם מספר פרוייקטים גדולים: הריסת חלק ממבנה 'תמר העמקים' והרחבת משחטת 'עוף טוב' לשטחים אלו, הקמת תחנת כוח על גז בשיתוף חברת 'סופרגז' בגודל של MW5 שתספק חשמל וקיטור למפעל 'עוף טוב', וכן קידום בית קירור נוסף בעבור 'קור שאן', שעתיד להכיל כ-10,000 משטחים שיאוחסנו באוטומציה מלאה. גם השנה יושקעו סכומים גדולים בשיפור חזות אזור התעשייה: שיפוץ כבישים, מערכות מים וביוב, החלפת הגדר ההיקפית של המפעלים והחלפת תאורת רחובות.

אחזקות שאן

בתקופת הקורונה, הציבה 'אחזקות שאן' מספר מטרות שבעזרתן תוכל להמשיך לתת שירות מלא בכל תנאי: הגעה לחיסון מלא של עובדי הארגון, שיפור היכולת הדיגיטלית להפעלת כלל המערכות בארגון על-ידי עבודה מרחוק, היערכות ומתן כלים לעבודה מרחוק לעובדי מפתח בארגון ועמידה בכל התקנים הנדרשים לצורך המשך תפקוד בסגרים ובשגרה.

התוכניות המרכזיות של 'אחזקות שאן' לשנת 2021 כוללות: הטמעת המעבר לתוכנת הניהול פריוריטי והכנסת כלי BI לשימוש מנהלי הפעילויות, ייצוב הפעילות הפיננסית של התאגיד החדש 'בוסתן פירות' והרחבת סל המוצרים והפעילות השיווקית, יישום החלטות ההסדרה האזורית שהתקבלו, מיסוד הפעילות בנושא שיפור הפריון על-ידי הפיכתה לחלק אינטגרלי מפעילות הארגון וקידום הפעילות הסולארית והגעה להחלטות על המשך קידום הפרויקטים בנושאי הסלמון והקנביס.

משקי שאן

במהלך תקופת הקורונה, שעוד לא הגיעה לסיומה, מחלקת הסחר של 'משקי שאן' מקפידה להמשיך לתת שירות צמוד ושוטף לכלל המשקים. אחד האתגרים בתקופה זו הוא השמירה על הקשרים ההדוקים בתחומים השונים, על אף מגבלת המפגשים. רוב המפגשים עם בעלי התפקידים מתבצעים באמצעות ה'זום', לצד פגישות וסיורים אצל הלקוחות בשטח.

שנת 2021 של משקי שאן צפויה להיות שנה מאתגרת בדומה לקודמתה. עם זאת, 'משקי שאן' לא עוצרת וצפויה לעסוק במהלך 2021 בתחומים רבים. ראשית, תתבצע החלפת תוכנת ניהול לתוכנת פריוריטי המתקדמת, לרבות ביצוע, יישום והטמעה בארגון. במחלקת הסחר תתבצע הגדלה של פעילות הסחר על-ידי הכנסת ספקים חדשים לעבודה בארגון, שיפור הסכמים עם ספקים קיימים, ביצוע בקרה חודשית מדגמית על חשבוניות ספקים ותוספת לקוחות ברכש מרוכז לרפתות. במחלקת מימון תתבצע העמדת הלוואות שונות בהתאם להחלטות ומגבלות וועדת האשראי, העמדת הלוואות ומסגרות אשראי ללקוחות הארגון וניהול הנכסים הכספיים.

שירות הלקוחות של 'משקי שאן' ימשיך להתבסס ולהקפיד להיות קשוב לצרכי הלקוחות. השירות יפעל להגדלת כמות התושבים הנהנים מהסכמי הטבת מחירי הדלקים, גיוס ספקים אטרקטיביים ולקוחות חדשים לכרטיס 'משקארד', הרחבת פעילות 'כלים שלובים שאן' הנותנת שירותי חצר במשקים רבים והרחבת קהל היעד של פורום המנהלים בתחומי המזון, הקמעונאות, החקלאות ומנהלי העסקים. ברכש חומרי הדברה ודשנים יתבצע פיקוח וליווי מול ענפי הצומח במשקים וכן פעילות של רכש מרוכז.

גם במהלך 2021 תמשיך משקי שאן לסייע לגופים השונים ביצירת חיבורים משמעותיים במרחב העסקי ולקדם את חיזוק הקשרים עם בעלי התפקידים השונים בשטח, תוך הגברת הנוכחות במשקים.

Innovalley טכנולוגיות – מרכז החדשנות של קבוצת שאן

דווקא בתקופת הקורונה, התרחבה הפעילות של מרכז החדשנות Innovalley והביאה עמה הזדמנויות חדשות לצמיחה והתפתחות ברחבי העמק כולו שבאו לידי ביטוי בפרויקטים של חדשנות וחברות סטארטאפ ממוקדות חקלאות, המבקשות להגיע לעמק ולהשתלב בפעילותו. כמו כן, תקופה זו הביאה עמה אפשרויות חדשות להשגת תקציבי מדינה שמועברים למחקר ופיתוח וכן יותר פתיחות של משקיעים להשקעות בחדשנות.

בשנת 2021 תמשיך Innovalley להתמקד בפרויקטים של חדשנות והרחבת שרשרת הערך על-ידי פיתוח התעשייה הקיימת באזור, כדוגמת פרויקט ייצור קמח מגפת זיתים המופק ב'שמן שאן', ופרויקט הקמת מזקקת אלכוהול מתמרים. בתחום חקלאות המים תתבצע הגדלה של פעילות החברות המעורבות בסטארט-אפ STARTFISH העוסק בפיתוח ענף המדגה בסטנדרטים עתידיים. גם פרוייקט BIGDATA העוסק בפיתוח חיישנים, מערכות איסוף, תצוגה וניתוח לבריכות הדגים – ימשיך לצבור תאוצה. פרויקט 'אקסלרטור' הפועל כחממה לפיתוחים חדשים, ימשיך לגייס חברות חדשות גם השנה.

בוסתן פירות

על מנת להתמודד כנדרש עם מגבלות הקורונה ולאפשר המשך עבודה תקין, הצוות המנהל שכולו מחוסן, מעודד את כל העובדים להתחסן, לרבות עובדי הקבלן – וכיום כמעט כולם מחוסנים. העבודה ב'בוסתן פירות' מתבצעת בחלוקה לקפסולות, תוך מעקב וניהול רשימות של מצב העובדים.

לקראת שנת 2021, נערכים ב'בוסתן פירות' לקליטת כמות גדולה יותר של מנגו – לפחות 3500 טון. בנוסף, נערכת הכנה למבנה 'סיוון' הישן עבור אריזת תירס כבר בעונה הקרובה. בשנה זו צפויים שדרוגים משמעותיים ב'בוסתן פירות': שדרוג מבנה בית האריזה כולל הקמת חדר קירור חדש ושדרוג החדרים הקיימים, תוספת לגלריית הקרטונים הקיימת, תגבור קו חשמל והקמת שוחת המכלה נוספת.

 קור שאן

ב'קור שאן' מנהלים שגרה ברוכה לצד התמודדות עם נגיף הקורונה ועושים את המיטב על-מנת לשמור על בריאותם ורווחתם של העובדים בתקופה מאתגרת זו. העבודה מחולקת לשלושה מוקדים עיקריים ואזורי פריקה שונים השומרים על קפסולות קבועות. כמו כן, מידי שבוע מתקיימת שיחה עם אנשי הצוות שמטרתה לדאוג לצרכי העובדים ולרווחתם הנפשית. ב'קור שאן' מעודדים את הצוות להתחסן וניתן לומר שרוב העובדים במחלקה חוסנו.

היעדים של 'קור שאן' לשנת 2021 כוללים: הבאת לקוחות חדשים ומקסום לקוחות קיימים, תכנון בית קירור חדש שצפוי לפעול באוטומציה מלאה ולהגיע ל-10 משטחים בגובה, בחינה ובדיקה של שיטת RFID לניהול מלאי בבתי הקירור, וכן היערכות לקליטה ואחסון של 2800 טון גזר.

צמח תערובות

בדומה לשנת 2020, גם השנה תמשיך 'צמח תערובות' לייצר בתפוקה מלאה 24/6. באמצע השנה הנוכחית, תתחיל בנייה של מגדל הייצור החדש שצפוי להכפיל את כושר הייצור. בנייתו צפויה להמשך עד הרבעון האחרון של שנת 2022. עד להגדלת כושר הייצור, תימשך העמקת הפעילות בשרשרת הערך, בעיקר באמצעות חברות הבנות בהן בוצעו השקעות בשנים האחרונות. כמו כן, יימשך פיתוח פנימי של תוספי מזון ושיטות ייצור חדשניות, לטובת בידול ויצירת יתרון תחרותי בשוק.

הדקלאים

המגבלות שהציבה תקופת הקורונה והיעדר האפשרות למפגשים אישיים, אילצו את 'הדקלאים' לנקוט בדרכי פעולה חדשות, ביניהן: תכנון יעדי מכירה חודשיים מהודקים יותר מעת שגרה הכולל מדידה קפדנית ותגובה בהתאם, הגדלת והרחבת סל המוצרים באריזה קמעונאית עקב סגירת השווקים הפתוחים והקיטון של המכירה בתפזורת וכן שיפור יכולת השיווק ע"י כלים חדשים שיאפשרו שיווק אונליין, לרבות מתן תמריצים לרשתות השיווק לקדם את המוצרים שלנו במכירת האונליין.

התכנונים הצפויים לשנת 2021, כוללים: שיפור יכולות האונליין של הארגון בשתי רמות – יחד עם הלקוחות וגם עצמאית, בחינה מהודקת של שרשרת הערך ממחיר מכירה לתמורה למגדל, שיפור יכולת החיזוי של בתי האריזה לראיה נכונה של תמהיל האיכויות לאורך השנה, והארכת עונת המכירה לכל השנה בשוק האירופאי.

שמן שאן

שנת 2020 הייתה עבור 'שמן שאן', בית בד אזורי לייצור שמן, שנה של הכנות והתפתחויות לקראת פריצת הדרך המשמעותית שצפויה להתרחש בשנת 2021, עם כניסתו לשוק של המוצר החדשני שפותח ב'שמן שאן', בשיתוף עם המרכז לחדשנות בעמק Innovalley – קמח מגפת זיתים. מוצר זה עתיד לשפר משמעותית את הרווחיות והתפוקות של בית הבד לאורך כל השנה.

בנוסף, עמלים ב'שמן שאן' על בניית מותג שמן הזית 'Assi עמק המעיינות' במסגרת של 'שמן זית עד הבית', ועל חיזוק העבודה לבקבוק שמן זית בקבלנות משנה.

תמר טוב

'תמר טוב' הוא בית אריזה לתמרים, הפועל בעיקר בעונת הגדיד, המתחילה בחודש אוגוסט ונמשכת בדרך כלל עד סוף אוקטובר. מיון ואריזת התמרים מתאפיין בשנים האחרונות באחוז גבוה של אריזות קטנות ובאריזה שנמשכת לאורך כל השנה. בתקופת הקורונה ישנה הערכות מיוחדת לעבודה בקפסולות, גם ברכבי הסעות העובדים, זאת בנוסף להקפדה היתרה על כללי היגיינה ומסכות ועידוד כלל העובדים להתחסן.

בעונת 2021 מתכוונים ב'תמר טוב' לקלוט מעל ל-5000 טון תמרים מזן מג'הול ומיון הפרי יארך עד לסוף ינואר 2022. בנוסף, נמצאת 'תמר טוב' בעיצומו של תהליך שמטרתו יישום טכנולוגיות חדשות שיובילו לחסכון משמעותי בכוח אדם.

דשן הצפון

עקב סגירת נתיבי הובלה בינלאומיים וחוסר הוודאות ששרר בשוק בכל הקשור לגביה, התמודדה 'דשן הצפון' בשנת 2020 עם קשיים שונים, הקשורים לרכש של חומרי גלם וגבייה. על-מנת להתגבר על המצב, החלה החברה לפנות לחברות סחר בינלאומיות ולפתוח יצרנים נוספים כדי לעמוד בביקושים ובאספקה רציפה. את הלקוחות שזוהו כנפגעי המגיפה, ליוותה החברה ואפשרה הסדרת חוב בהתאם ליכולתם.

'דשן הצפון' חותרת למטרה, ומעניקה לחקלאים את סל המוצרים המיטבי והחדשני ביותר, שעתיד להכיל השנה גם מוצרי הגנת הצומח ומוצרים משלימים. בנוסף, החברה פונה למשקי הבית עם מוצרי 'שפע לגינה'. עוד בשנת 2021 מתכננת החברה כניסה למגזרי פעילות נוספים והמשך מגמת יישום החדשנות ומחקר ופיתוח נוספים.

משק אנרגיה

פועלה של 'משק אנרגיה' הוגדר כחיוני בימי קורונה ועל כן החברה המשיכה וממשיכה להרחיב את פעילותה במגוון תחומי האנרגיה המתחדשת, באמצעות ייזום והקמה ותפעול של פרויקטים קיימים ועתידיים. כמו כן, החברה פועלת ללא הרף להרחבת הפעילות, תוך הגדלת צבר הנכסים המצויים בידיה – והכל תוך שמירה על הוראות משרד הבריאות.

ביוני 2020 הונפקה החברה בבורסה ושליש ממניותיה נסחרות כיום על-ידי הציבור. מאז ההנפקה הגדילה החברה את הנכסים המניבים שלה בכ-MW35. כ-MW130 נכסים נוספים נכנסו לשלב ההקמה, כך שצבר הנכסים היזומים של החברה גדל בכ-KW600 נוספים.

במהלך שנת 2021 'משק אנרגיה' עתידה להגדיל את הנכסים המניבים שלה במאות מגה-וואטים, זאת תוך פיתוח וייזום פרויקטים עתידיים והרחבת צבר הקרקעות של החברה. במקביל, נערכת 'משק אנרגיה' להקמת מתקני ייצור משולבי אגירה במסגרת זכיה של כ-KW120 נוספים.

בימים אלו, החברה נערכת להקמת מספר מיזמי 'סולאגרו' עם כמה קיבוצים נבחרים. הפרויקטים יוקמו על פני מספר גידולים חקלאיים וביניהם אבוקדו, מנגו, שקדים, חוחובה, עגבניות, ועוד. כל זאת תוך ליווי של חוקרים מ'מכון וולקני' ו'מכון מיגל', אשר יספקו מידע ופרוטוקולים ספציפיים לגידולים משולבי מתקני דו-שימוש. פעילות נוספת של החברה היא פיתוח רשת טעינה לרכבים חשמליים בפריסה ארצית, יחד עם 'סונול EVI'.

אנו מאחלים לכל החברות בקבוצת שאן שנת פעילות ענפה, חדשנית ומבורכת.